  • ECQ-E2333KFB
ECQ-E2333KFB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2333KFB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2333KFB
Datasheet:
ECQ-E2333KFB
Description:
ECQ-E(F) 0.033μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2333KFB
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.177W 10.30mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.033μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Size Code
    4118
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    4.5mm