  • ECQ-E2335RKB
ECQ-E2335RKB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2335RKB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2335RKB
Datasheet:
ECQ-E2335RKB
Description:
ECQ-E(B) 3.3μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 108
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2335RKB
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ECQ-E(B)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.413W 20.80mmx10.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    NON INDUCTIVE
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Size Code
    8241
  • Height Seated (Max)
    0.902 22.90mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    10.5mm