  • ECQ-E2475JBB
ECQ-E2475JBB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2475JBB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2475JBB
Datasheet:
ECQ-E2475JBB
Description:
ECQ-E(B) 4.7μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 847
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2475JBB
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ECQ-E(B)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.819Lx0.469W 20.80mmx11.90mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    10mm
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Size Code
    8247
  • Height Seated (Max)
    1.024 26.00mm
  • Length
    20.8mm
  • Width
    11.9mm