  • ECQ-E2563KBB
ECQ-E2563KBB
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2563KBB
HK JDW NO:
590-ECQ-E2563KBB
Datasheet:
ECQ-E2563KBB
Description:
ECQ-E(B) 0.056μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC Polyester, Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 2815
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2563KBB
  • Factory Lead Time
    52 Weeks
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ECQ-E(B)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.311Lx0.185W 7.90mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.056μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Size Code
    3119
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Length
    7.9mm
  • Width
    4.7mm