  • ECQ-E2683KF
ECQ-E2683KF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E2683KF
HK JDW NO:
590-ECQ-E2683KF
Datasheet:
ECQ-E2683KF
Purchasing and Inquiry
ECQ-E2683KF Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.Temperatures of -40°C~105°C allow the device to operate.
ECQ-E2683KF Features
ECQ-E2683KF Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECQ-E2683KF applications of film capacitors.
  • Mobile communications
  • Satellite TV
  • Matching networks
  • Filtering
  • Filters
  • Switch mode power supplies
  • Snubbering
  • Compact fluorescent lamps (CFL)
  • Coupling, decoupling
  • RF Modules
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E2683KF
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Published
    2011
  • Series
    ECQ-E(F)
  • Size / Dimension
    0.406Lx0.177W 10.30mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Depth
    4.5mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4118
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm