  • ECQ-E4683KF
ECQ-E4683KF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E4683KF
HK JDW NO:
590-ECQ-E4683KF
Description:
Cap Film 0.068uF 400V PET 10% (12 X 5.4 X 10.5mm) Radial 10mm 105C Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E4683KF
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.472Lx0.213W 12.00mmx5.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5.4mm
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    4721
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    10.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.453 11.50mm