  • ECQ-E6224JF
ECQ-E6224JF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E6224JF
HK JDW NO:
590-ECQ-E6224JF
Datasheet:
ECQ-E6224JF
Purchasing and Inquiry
ECQ-E6224JF Overview
Electrical devices have 0.591 15.00mm lead spacing.In a temperature range of -40°C~105°C, the device can be operated.
ECQ-E6224JF Features
ECQ-E6224JF Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECQ-E6224JF applications of film capacitors.
  • RFI for automotive
  • Lighting
  • Filtering
  • Battery management system
  • Audio/video equipment
  • Industrial and automotive inverters
  • Satellite TV
  • Electronic ballasts
  • RF Modules
  • Bypassing
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E6224JF
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
    WIRE
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.354W 18.50mmx9.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Depth
    9mm
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7335
  • Voltage
    630V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    16.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm