  • ECQ-E6683KF
ECQ-E6683KF
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-E6683KF
HK JDW NO:
590-ECQ-E6683KF
Datasheet:
ECQ-E6683KF
Purchasing and Inquiry
ECQ-E6683KF Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.In addition to operating at -40°C~105°C degrees, the device is capable of operating at other temperatures as well.
ECQ-E6683KF Features
ECQ-E6683KF Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECQ-E6683KF applications of film capacitors.
  • RF Modules
  • Switch mode power supplies
  • RFI for automotive
  • Battery management system
  • VCO's
  • Lighting
  • Electronic ballasts
  • Industrial and automotive inverters
  • IGBT
  • Test and measuring equipment
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-E6683KF
    15 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.728Lx0.228W 18.50mmx5.80mm
  • Tolerance
    ±10%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    630V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    5.8mm
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    7323
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.472 12.00mm