  • ECQ-V1153JM
ECQ-V1153JM
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1153JM
HK JDW NO:
590-ECQ-V1153JM
Datasheet:
ECQ-V1153JM
Description:
Capacitor;Polyester Metallized;Cap 0.015 uF;Tol 5%;Vol-Rtg 100VDC;Radial;STR;Blk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1153JM
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    ECQ-V
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.126W 7.50mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    0.015μF
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Depth
    3.2mm
  • Voltage - Rated AC
    100V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm