  • ECQ-V1J105JM
ECQ-V1J105JM
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1J105JM
HK JDW NO:
590-ECQ-V1J105JM
Datasheet:
ECQ-V1J105JM
Description:
ECQ-V 1μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC 63V-AC Polyester, Metallized - Stacked PCB, Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1J105JM
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECQ-V
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.272W 10.20mmx6.90mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    6.9mm
  • Voltage - Rated AC
    63V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    20mm
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    500 μm
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    10mm
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm