  • ECQ-V1J224JMW
ECQ-V1J224JMW
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-V1J224JMW
HK JDW NO:
590-ECQ-V1J224JMW
Package:
Radial
Datasheet:
ECQ-V1J224JMW
Description:
ECQ-V 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 63V-DC Polyester, Metallized - Stacked
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-V1J224JMW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    ECQ-V
  • Size / Dimension
    0.402Lx0.138W 10.20mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    63V
  • Size Code
    4014
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm
  • Length
    10.2mm
  • Width
    3.5mm