  • ECS-160-20-30B-DU
ECS-160-20-30B-DU
advertisement
Manufacturer No:
ECS-160-20-30B-DU
HK JDW NO:
226-ECS-160-20-30B-DU
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
ECS-160-20-30B-DU
Description:
CRYSTAL 16.0000MHZ 20PF SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECS-160-20-30B-DU
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    ECX-53B-DU
  • Size / Dimension
    0.197Lx0.126W 5.00mmx3.20mm
  • JESD-609 Code
    e4
    MHz Crystal
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • HTS Code
  • Frequency
    16MHz
  • Frequency Stability
    ±100ppm
  • Physical Dimension
    L5.0XB3.2XH0.85 (mm)/L0.197XB0.126XH0.033 (inch)
  • Operating Frequency
    16MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    60Ohm
  • Load Capacitance
    20pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±30ppm
  • Drive Level
    300 μW
  • Height
    838.2μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm