  • ECS-40-18-18-TR
ECS-40-18-18-TR
advertisement
Manufacturer No:
ECS-40-18-18-TR
HK JDW NO:
226-ECS-40-18-18-TR
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
ECS-40-18-18-TR
Description:
CRYSTAL 4.0000MHZ 18PF SMD
Step5Bar-code shipping tag
ECS-40-18-18-TR
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    4-SMD, No Lead
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • Series
    CSM-12
  • Size / Dimension
    0.465Lx0.217W 11.80mmx5.50mm
  • Tolerance
    0.003%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    MHz Crystal
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    TAPE AND REEL
  • HTS Code
  • Frequency
    4MHz
  • Frequency Stability
    ±100ppm
  • Physical Dimension
    L11.8XB5.5XH2.5 (mm)/L0.465XB0.217XH0.098 (inch)
  • Operating Frequency
    4MHz
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    150Ohm
  • Load Capacitance
    18pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±30ppm
  • Drive Level
    100 μW
  • Height
    2.4892mm
  • Height Seated (Max)
    0.098 2.50mm