  • ECS-42-12-1
ECS-42-12-1
advertisement
Manufacturer No:
ECS-42-12-1
Manufacturer:
ECS Inc.
HK JDW NO:
226-ECS-42-12-1
Package:
HC-49/U
Datasheet:
ECS-42-12-1
Description:
ECS-42-12-1 datasheet pdf and Crystals product details from ECS Inc. stock available at Utmel
Quantity:
In Stock : 17685
Step5Bar-code shipping tag
ECS-42-12-1
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    HC-49/U
  • Number of Pins
    49
  • Operating Temperature
    -10°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
  • Published
    2000
  • Size / Dimension
    0.447Lx0.183W 11.35mmx4.65mm
  • Tolerance
    0.003%
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    MHz Crystal
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Frequency
    4.194304MHz
  • Frequency Stability
    ±50ppm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100Ohms
  • Load Capacitance
    12pF
  • Operating Mode
    Fundamental
  • Frequency Tolerance
    ±30ppm
  • Height
    13.462mm
  • Height Seated (Max)
    0.530 13.46mm
  • Length
    11.3538mm
  • Width
    4.6482mm