  • ECS-F1AE475K
ECS-F1AE475K
advertisement
Manufacturer No:
ECS-F1AE475K
Manufacturer:
Panasonic
HK JDW NO:
590-ECS-F1AE475K
Package:
Radial
Datasheet:
ECS-F1AE475K
Description:
4.7μF 20% 105°C-Max -55°C-Min 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0004mA Bulk Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECS-F1AE475K
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Feature
    General Purpose
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0004mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Diameter
    3.5mm
  • Height
    5.5mm
  • Height Seated (Max)
    5.5118mm
  • Length
    5.5mm