  • ECS-F1HE155K
ECS-F1HE155K
advertisement
Manufacturer No:
ECS-F1HE155K
HK JDW NO:
590-ECS-F1HE155K
Package:
Radial
Datasheet:
ECS-F1HE155K
Description:
1.5μF ±20% 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0006mA Bulk Radial
Step5Bar-code shipping tag
ECS-F1HE155K
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2002
  • Series
    EF
  • Size / Dimension
    0.177Dia 4.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Leakage Current
    0.0006mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    F
  • Diameter
    4.5mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm
  • Length
    10mm