  • ECW-F2155JB
ECW-F2155JB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F2155JB
HK JDW NO:
590-ECW-F2155JB
Datasheet:
ECW-F2155JB
Description:
ECW-F(B) 1.5μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F2155JB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-F(B)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    0.906Lx0.551W 23.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Terminal Pitch
    20mm
  • Lead Pitch
    19.9898mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    9155
  • Height
    21mm
  • Height Seated (Max)
    0.886 22.50mm
  • Width
    14mm