  • ECW-F2224JSB
ECW-F2224JSB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F2224JSB
HK JDW NO:
590-ECW-F2224JSB
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-F2224JSB
Description:
ECW-F(S) 0.22μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 250V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F2224JSB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    0.787 20.00mm
  • Length
    15.5mm
  • Width
    6.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    ECW-F(S)
  • Size / Dimension
    0.610Lx0.295W 15.50mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    7.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    250V