  • ECW-F4124RHL
ECW-F4124RHL
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F4124RHL
HK JDW NO:
590-ECW-F4124RHL
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-F4124RHL
Description:
ECW-F(L) 0.12μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F4124RHL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    ECW-F(L)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.610Lx0.276W 15.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.12μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    6128
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    15.5mm
  • Width
    7mm