  • ECW-F4135HL
ECW-F4135HL
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F4135HL
HK JDW NO:
590-ECW-F4135HL
Datasheet:
ECW-F4135HL
Description:
ECW-F(L) 1.3μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F4135HL
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ECW-F(L)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.102Lx0.504W 28.00mmx12.80mm
  • Tolerance
    ±3%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.3μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    25mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Height
    19.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.831 21.10mm
  • Width
    12.8mm