  • ECW-F4205HL
ECW-F4205HL
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F4205HL
HK JDW NO:
590-ECW-F4205HL
Datasheet:
ECW-F4205HL
Description:
ECW-F(L) 2μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
Quantity:
In Stock : 954
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F4205HL
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    1.102Lx0.630W 28.00mmx16.00mm
  • Tolerance
    ±3%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    400V
  • HTS Code
  • Capacitance
    2μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    16mm
  • Lead Pitch
    25mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    400V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    23.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.969 24.60mm