  • ECW-F4824JB
ECW-F4824JB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-F4824JB
HK JDW NO:
590-ECW-F4824JB
Description:
ECW-F(B) 0.82μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 400V-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 7374
Step5Bar-code shipping tag
ECW-F4824JB
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
    ECW-F(B)
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    1.102Lx0.551W 28.00mmx14.00mm
  • Tolerance
    ±5%
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.82μF
  • Voltage - Rated DC
    400V
  • Lead Pitch
    25mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.984 25.00mm
  • Height
    20.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm