  • ECW-FD2J105QC
ECW-FD2J105QC
advertisement
Manufacturer No:
ECW-FD2J105QC
HK JDW NO:
590-ECW-FD2J105QC
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-FD2J105QC
Description:
ECW-F(D) 1μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 703
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-FD2J105QC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-F(D)
  • Size / Dimension
    0.996Lx0.331W 25.30mmx8.40mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm