  • ECW-FG2J305J
ECW-FG2J305J
advertisement
Manufacturer No:
ECW-FG2J305J
HK JDW NO:
590-ECW-FG2J305J
Datasheet:
ECW-FG2J305J
Description:
ECWFG 3μF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 630V-DC Polypropylene (PP), Metallized
Quantity:
In Stock : 265
Step5Bar-code shipping tag
ECW-FG2J305J
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECWFG
  • Size / Dimension
    1.240Lx0.531W 31.50mmx13.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Temperature
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    3μF
  • Voltage - Rated DC
    630V
  • Lead Spacing
    1.083 27.50mm
  • Height Seated (Max)
    1.142 29.00mm