  • ECW-FG60126J
ECW-FG60126J
advertisement
Manufacturer No:
ECW-FG60126J
HK JDW NO:
590-ECW-FG60126J
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
CAP FILM 12UF 600VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ECW-FG60126J
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Mfr
    Panasonic Electronic Components
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 110°C
  • Series
    ECWFG
  • Size / Dimension
    1.240" L x 0.689" W (31.50mm x 17.50mm)
  • Tolerance
    ±5%
  • Termination
    PC Pins
  • Applications
    Automotive; High Frequency, Switching
  • Capacitance
    12 μF
  • Lead Spacing
    1.083" (27.50mm)
  • Voltage Rating - DC
    600V