  • ECW-H10102HVB
ECW-H10102HVB
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H10102HVB
HK JDW NO:
590-ECW-H10102HVB
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-H10102HVB
Description:
ECW-H(V) 1000pF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H10102HVB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(V)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.256W 18.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 1500
  • HTS Code
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Lead Pitch
    10mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    7126
  • Height Seated (Max)
    0.728 18.50mm
  • Length
    18mm
  • Width
    6.5mm