  • ECW-H12103JV
ECW-H12103JV
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H12103JV
HK JDW NO:
590-ECW-H12103JV
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECW-H(V) 10000pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.25kV-DC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
Quantity:
In Stock : 931
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H12103JV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(V)
  • Published
    2008
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.315W 18.00mmx8.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    1.25kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    1.25kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    8mm
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7132
  • Voltage
    1.25kV
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm