  • ECW-H16222JV
ECW-H16222JV
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H16222JV
HK JDW NO:
590-ECW-H16222JV
Description:
ECW-H(V) 2200pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H16222JV
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    ECW-H(V)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.709Lx0.256W 18.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    1.6kV
  • HTS Code
  • Capacitance
    2200pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Depth
    6.5mm
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Lead Length
    25mm
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Size Code
    7126
  • Voltage
    1.6kV
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    13.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.591 15.00mm