  • ECW-H16512HV
ECW-H16512HV
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H16512HV
HK JDW NO:
590-ECW-H16512HV
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECW-H(V) 5100pF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H16512HV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(V)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.906Lx0.256W 23.00mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    5100pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    20mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Size Code
    9126
  • Height
    15mm
  • Height Seated (Max)
    0.650 16.50mm
  • Length
    23mm
  • Width
    6.5mm