  • ECW-H20912JV
ECW-H20912JV
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H20912JV
HK JDW NO:
590-ECW-H20912JV
Description:
ECW-H(V) 9100pF Film Capacitor ±5% Radial PC Pins 2kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Quantity:
In Stock : 69
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H20912JV
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(V)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.906Lx0.394W 23.00mmx10.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    9100pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Lead Pitch
    20mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.787 20.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    9139
  • Height
    19mm
  • Height Seated (Max)
    0.807 20.50mm
  • Length
    23mm
  • Width
    10mm