  • ECW-H8473HA
ECW-H8473HA
advertisement
Manufacturer No:
ECW-H8473HA
HK JDW NO:
590-ECW-H8473HA
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
ECW-H(A) 0.047μF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 800V-DC 800V-AC Polypropylene (PP), Metallized PCB, Through Hole
Quantity:
In Stock : 10227
Step5Bar-code shipping tag
ECW-H8473HA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(A)
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.618Lx0.382W 15.70mmx9.70mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    800V
  • Depth
    9.7mm
  • Voltage - Rated AC
    800V
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    800V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    14.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.614 15.60mm
  • Length
    15.7mm