  • ECW-HA3C112HQ
ECW-HA3C112HQ
advertisement
Manufacturer No:
ECW-HA3C112HQ
HK JDW NO:
590-ECW-HA3C112HQ
Package:
Radial
Datasheet:
ECW-HA3C112HQ
Description:
ECW-H(A) 1100pF Film Capacitor ±3% Radial PC Pins 1.6kV-DC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
ECW-HA3C112HQ
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ECW-H(A)
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.799Lx0.252W 20.30mmx6.40mm
  • Tolerance
    ±3%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • HTS Code
  • Capacitance
    1100pF
  • Voltage - Rated DC
    1.6kV
  • Depth
    5.4mm
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.689 17.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1600V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    7021
  • Height
    13.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.681 17.30mm
  • Length
    17.8mm