  • ECW-U2683KC9
ECW-U2683KC9
advertisement
Manufacturer No:
ECW-U2683KC9
HK JDW NO:
590-ECW-U2683KC9
Package:
2416 (6041 Metric)
Datasheet:
ECW-U2683KC9
Description:
ECW-U(C) 0.068μF Film Capacitor ±10% 2416 (6041 Metric) Solder Pads 250V-DC Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2086
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
ECW-U2683KC9
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2416 (6041 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ECW-U(C)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.161W 6.00mmx4.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    4 (72 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.068μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.1mm
  • Case Code (Metric)
    6041
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.134 3.40mm
  • Length
    6mm