  • ED044PLCZ
ED044PLCZ
advertisement
Manufacturer No:
ED044PLCZ
Manufacturer:
ON Shore Technology
HK JDW NO:
602-ED044PLCZ
Package:
Datasheet:
ED044PLCZ
Description:
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ED044PLCZ
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to ED044PLCZ.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Housing Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    44 (2 x 22)
  • Contact Material - Mating
    Phosphor Bronze
  • Contact Material - Post
    Phosphor Bronze
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ED
  • Feature
    Closed Frame
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Type
    PLCC
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    0.924 inch
  • Number of Contacts
    44
  • Body Breadth
    0.924 inch
  • Body Depth
    0.254 inch
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VAC V
  • Termination Post Length
    0.118 3.00mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm