  • ED3001/10-KD
ED3001/10-KD
advertisement
Manufacturer No:
ED3001/10-KD
Manufacturer:
ON Shore Technology
HK JDW NO:
602-ED3001/10-KD
Package:
Datasheet:
ED3001/10-KD
Purchasing and Inquiry
ED3001/10-KD Overview
This device is mounted in the Through Hole position.Bulk cases are used to package the product.Among the products in the ED3001/KD Series, it is one of the most popular.It has 10 pins on the back of the device.If the temperature is below 105°C, it's best to use it.A minimum temperature of -30°C is required for the operation of this device.There are a number of advantages to its Interlocking (Side), Lever Actuated feature.By Through Hole, the part is mounted.In this case, the device operates at -30°C~105°C Operating Temperature.
ED3001/10-KD Features
ED3001/KD series
ED3001/10-KD Applications
There are a lot of On Shore Technology Inc. ED3001/10-KD Terminal Blocks applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Blowers
  • Military Technology
  • Instrumentation
  • Communication
  • Telecommunications
  • Medical technology
  • Control panels
  • Refrigeration control
  • Embedded systems
Step5Bar-code shipping tag
ED3001/10-KD
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Copper
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    10
  • Housing Material
    Polyamide (PA), Nylon
  • Contact Material - Plating
    Copper
  • Operating Temperature
    -30°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    ED3001/KD
  • Feature
    Interlocking (Side), Lever Actuated
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screwless
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Color
    Gray, Slate
  • Number of Rows
    1
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Housing Color
    Grey
  • Wire Gauge
    14-28 AWG
  • Voltage
    300V
  • Number of Levels
    1
  • Current
    16A
  • Wire Gauge (Max)
    28 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Positions Per Level
  • Mating Orientation
    45° (135°) Angle with Board
  • Wire Termination
    Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
  • Number of Positions Per Level
  • Height
    12.9mm
  • Length
    52.9mm
  • Width
    14.2mm