  • EDK107M063A9PAA
EDK107M063A9PAA
advertisement
Manufacturer No:
EDK107M063A9PAA
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EDK107M063A9PAA
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
EDK 100μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Surface Mount 60mA 0.394Dia 10.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 9516
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EDK107M063A9PAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2016
  • Series
    EDK
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Packing Method
    TR, 15 INCH
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    4141
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    63mA
  • Ripple Current
    60mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.18
  • Ripple Current @ Low Frequency
    60mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    75mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    18 %
  • Ripple Current (AC)
    60mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.413 10.50mm
  • Length
    13mm
  • Width
    10.3mm