  • EDZVFHT2R16B
EDZVFHT2R16B
advertisement
Manufacturer No:
EDZVFHT2R16B
HK JDW NO:
687-EDZVFHT2R16B
Datasheet:
EDZVFHT2R16B
Purchasing and Inquiry
EDZVFHT2R16B Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 100nA @ 12V is required.A maximum voltage (Tol) can be supplied if 1% is set.In the course of operation, Zener (Nom) drops to zero voltage.This device should be operated with a 5mA working test voltage.
EDZVFHT2R16B Features
reverse leakage current of 100nA @ 12V
100nA @ 12V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
EDZVFHT2R16B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor EDZVFHT2R16B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
EDZVFHT2R16B
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2.06%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 12V
  • Impedance-Max
    50Ohm
  • Reference Voltage
    16V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    16V
  • Zener Voltage
    16V
  • Voltage Tol-Max
    1%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    50Ohm