  • EDZVT2R3.6B
EDZVT2R3.6B
advertisement
Manufacturer No:
EDZVT2R3.6B
HK JDW NO:
687-EDZVT2R3.6B
Datasheet:
EDZVT2R3.6B
Purchasing and Inquiry
EDZVT2R3.6B Overview
The reverse leakage current needed to power this electric device is 10μA @ 1V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 3.29%.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 3.6VV.This device should be operated with a 5mA working test voltage.
EDZVT2R3.6B Features
reverse leakage current of 10μA @ 1V
10μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
EDZVT2R3.6B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor EDZVT2R3.6B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
EDZVT2R3.6B
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
    Voltage Reference Diodes
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.15W
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1V
  • Power - Max
    150mW
  • Impedance-Max
    100Ohm
  • Reference Voltage
    3.6V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.6V
  • Voltage Tol-Max
    3.29%
  • Working Test Current
    5mA
  • Dynamic Impedance-Max
    100Ohm