  • EE-SX3009-P1
EE-SX3009-P1
advertisement
Manufacturer No:
EE-SX3009-P1
HK JDW NO:
578-EE-SX3009-P1
Package:
Module, Connector
Datasheet:
EE-SX3009-P1
Description:
SENSOR OPTICAL 5MM MODULE W/CONN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EE-SX3009-P1
  • Package / Case
    Module, Connector
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -25°C~75°C TA
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Connector
  • Additional Feature
    CMOS AND TTL COMPATIBLE
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Voltage - Supply
    10V
  • Output Type
    ANALOG VOLTAGE
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Number of Elements
    1
  • Operating Supply Current
    30mA
  • Output Configuration
    NPN - Open Collector/Dark-ON
  • Power Dissipation
    250mW
  • Output Current
    16mA
  • Contact Current Rating
    30mA
  • Sensing Distance
    0.197 (5mm)
  • Sensing Method
    Through-Beam
  • Low Level Output Current
    16mA
  • Sensors/Transducers Type
    LINEAR POSITION SENSOR,PHOTOELECTRIC,RETROREFLECTIVE
  • Height
    11mm
  • Length
    34mm
  • Width
    5mm