  • EE1G-115-180-04
EE1G-115-180-04
advertisement
Manufacturer No:
EE1G-115-180-04
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-EE1G-115-180-04
Package:
460
Datasheet:
Description:
Blowers Centrifugal, 180mm 115VAC, 460CFM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EE1G-115-180-04
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    460
  • Material - Frame
    Steel
  • Operating Temperature
    122°F 50°C
  • Series
    EE1G180
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 260mm Lx302mm H
  • Feature
    Capacitor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power (Watts)
    180W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    125.18kW
  • Depth
    170mm
  • Frequency
    5.06kHz
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Centrifugal
  • Air Flow
    450.0 CFM (12.60m3/min)
  • Noise
    64.0 dB(A)
  • Height
    302mm