  • EE2-24NUH-L
EE2-24NUH-L
advertisement
Manufacturer No:
EE2-24NUH-L
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-EE2-24NUH-L
Package:
Datasheet:
EE2-24NUH-L
Description:
Low Signal Relays - PCB 24V 10uA Relay Signal 2formC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EE2-24NUH-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Gold Alloy
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    EE2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Contact Form
    DPDT (2 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    2.88kOhm
  • Operate Time
    2ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    8.3mA
  • Release Time
    1ms
  • Must Operate Voltage
    18VDC
  • Contact Rating (Current)
    2A
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Width
    7.5mm