  • EEA-GA1H220
EEA-GA1H220
advertisement
Manufacturer No:
EEA-GA1H220
HK JDW NO:
590-EEA-GA1H220
Datasheet:
EEA-GA1H220
Description:
GA 22μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Quantity:
In Stock : 5760
Step5Bar-code shipping tag
EEA-GA1H220
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    22μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TAPE
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.011mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.10
  • Ripple Current @ Low Frequency
    70mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    108.5mA @ 100kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    7mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm