  • EEE-1EA101AP
EEE-1EA101AP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-1EA101AP
HK JDW NO:
590-EEE-1EA101AP
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
EEE-1EA101AP
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-1EA101AP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Lead Pitch
    3.1mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    25V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    180mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    306mA @ 10kHz
  • Dissipation Factor
    0.16 %
  • Ripple Current (AC)
    180mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm