  • EEE-1HA470P
EEE-1HA470P
advertisement
Manufacturer No:
EEE-1HA470P
HK JDW NO:
590-EEE-1HA470P
Datasheet:
EEE-1HA470P
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-1HA470P
  • Ripple Current @ Low Frequency
    130mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    221mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    130mA
  • Diameter
    10mm
  • Height
    10.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.402 10.20mm
  • Length
    12mm
  • Width
    10.3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.406Lx0.406W 10.30mmx10.30mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Size Code
    4141
  • Voltage
    50V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    130mA