  • EEE-1VA330WP
EEE-1VA330WP
advertisement
Manufacturer No:
EEE-1VA330WP
HK JDW NO:
590-EEE-1VA330WP
Datasheet:
EEE-1VA330WP
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-1VA330WP
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2011
  • Series
    S
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.01155mA
  • Ripple Current
    60mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    60mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    102mA @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    60mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    5.4mm
  • Height Seated (Max)
    0.213 5.40mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm