  • EEE-FK0J331P
EEE-FK0J331P
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK0J331P
HK JDW NO:
590-EEE-FK0J331P
Datasheet:
EEE-FK0J331P
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK0J331P
    Select All
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3/e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    260mOhm
  • Size Code
    3333
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    3μA
  • Ripple Current
    300mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Impedance
    260mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    225mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    300mA
  • Diameter
    8mm
  • Height
    6.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.256 6.50mm
  • Length
    9.5mm
  • Width
    8.3mm