  • EEE-FK1A562SM
EEE-FK1A562SM
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1A562SM
HK JDW NO:
590-EEE-FK1A562SM
Datasheet:
EEE-FK1A562SM
Description:
FKS 5600μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 98
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1A562SM
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.669Lx0.669W 17.00mmx17.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FKS
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    5600μF
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.35A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.8A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.669 17.00mm