  • EEE-FK1H100V
EEE-FK1H100V
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1H100V
HK JDW NO:
590-EEE-FK1H100V
Datasheet:
EEE-FK1H100V
Description:
FK 10μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 2790
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1H100V
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FK
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Additional Feature
    RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 13 Inch
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    880mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Size Code
    2626
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.005mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.1
  • Ripple Current @ Low Frequency
    123.75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    165mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.252 6.40mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    6.6mm