  • EEE-FK1V302SM
EEE-FK1V302SM
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FK1V302SM
HK JDW NO:
590-EEE-FK1V302SM
Datasheet:
EEE-FK1V302SM
Description:
FKS 3000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 11
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FK1V302SM
  • Size / Dimension
    0.709Dia 18.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Automotive
  • Voltage - Rated
    35V
  • Capacitance
    3000μF
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.98A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.64A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Ratings
    AEC-Q200
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Surface Mount Land Size
    0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C