  • EEE-FP1A331AV
EEE-FP1A331AV
advertisement
Manufacturer No:
EEE-FP1A331AV
HK JDW NO:
590-EEE-FP1A331AV
Description:
FP 330μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can - SMD
Quantity:
In Stock : 419
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
EEE-FP1A331AV
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.327Lx0.327W 8.30mmx8.30mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    FP
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Automotive, High Temperature Reflow
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    330μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Size Code
    3933
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current @ Low Frequency
    552.5mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    850mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.425 10.80mm
  • Length
    10mm
  • Width
    8.3mm